-
Fizethetek magasabb törlesztőrészletet havonta, hogy rendezzem a moratóriumos összegeket?
A moratórium alatt felhalmozódott, meg nem fizetett kötelezettségek rendezésére két lehetőség áll rendelkezésre, a felhalmozott kötelezettség egyösszegű rendezése vagy havi, a törlesztőrészletet meghaladó többlet befizetések teljesítése.
-
Havi részletekben szeretném rendezni a moratóriumos tartozásomat. Hogyan tehetem ezt meg?
A szerződéséhez tartozó egyedi számlaszámra bármikor, akár havonta is díjmentesen indíthat befizetést, így részletekben is rendezheti a moratórium alatt felgyűlt összeget.
A szerződéséhez tartozó egyedi számlaszámot megtalálja a WebBankár rendszerünkben, az éves számlakivonatokon, illetve a hitelszerződésében.
Ha Önnek Azonnali áthidaló, vagy Áthidaló kölcsöne van, a soron kívüli befizetéssel állami támogatás, illetve - a 2022. június 30.napját követően érkező befizetések esetében - bónusz veszteség érheti, azonban jelentősen csökkentheti a moratórium törlesztése okozta futamidő hosszabbodás mértékét, és a teljes visszafizetendő összeget is.
-
Hogyan hat a moratórium igénybevétele az Azonnali áthidaló, illetve Áthidaló kölcsönszerződésemre? Miért hosszabbodik meg a kölcsönszerződésem több hónappal, mint a moratóriumban töltött időszak?
A moratórium szabályai szerint nem növekedhet a törlesztőrészletének mértéke, legfeljebb annyi lehet, amennyit korábban, a moratóriumot megelőzően is fizetett.
A moratóriumban eltöltött időszak alatt felhalmozódott kötelezettségeket (megtakarítás, kamat, egyéb díjak) ezért az alábbiak szerint fogja megfizetni:
- A moratóriumot követően a szerződésének az azonnali áthidaló/áthidaló kölcsön időszaka folytatódik, nem módosul a törlesztőrészlete sem, a korábbi, azonnali/áthidaló kölcsön törlesztőrészletet kell fizetnie.
- A megtakarítási időszaka meghosszabbodik a moratóriumban töltött hónapok számával. A moratóriumot követő szerződésszerű teljesítés esetén ez a megtakarítási idő hosszabbodás nem jár állami támogatás/bónusz veszteséggel. (Ebben az időszakban mind a megtakarítást, mind pedig az áthidaló kölcsön kamatát meg kell fizetnie.)
- A megtakarítási időszakot követi a kiutalási időszak. Ebben az időszakban kizárólag az azonnali áthidaló/áthidaló kölcsön kamatát várjuk Öntől, megtakarítást már nem kell fizetnie.
- A kiutalással az áthidaló kölcsönébe a lakás-előtakarékossági szerződésén összegyűlt megtakarítását (saját befizetések, állami támogatás/bónusz, kamatok) előtörlesztjük. A kiutalást követően a moratórium alatt meg nem fizetett kötelezettségek elszámolása következik. Ismét a kiutalási időszak előtti azonnali áthidaló/áthidaló törlesztőrészlettel megegyező összegű részletet kell majd fizetnie (kamat+megtakarítás+számlavezetési díj). Az ebben az időszakban érkező befizetéseivel rendezi a moratórium alatt felhalmozódott kamatokat, és egyéb díjakat, illetve ebben az időszakban továbbra is várjuk Öntől a fennálló tartozása után az aktuálisan esedékes kamatokat.
- A szerződése akkor fordul át lakáskölcsönné, amikor az összes, a moratórium kapcsán felhalmozódott kötelezettségét megfizette. A lakáskölcsön törlesztőrészleteinek nagyságát, illetve a törlesztőrészletek darabszámát a moratórium igénybevétele nem érinti, kizárólag a teljes hitelszerződés lejártának időpontját.
-
Igénybe vettem a fizetési moratóriumot, de nem szeretném még hosszabb ideig fizetni a hitelt. Hogyan tudom rendezni soron kívül a felgyűlt összeget?
A szerződéséhez tartozó egyedi számlaszámra indított befizetéssel bármikor részben vagy egészben rendezheti a moratórium alatt felgyűlt tartozását. A moratóriumhoz kapcsolódó összegek rendezését díjmentesen biztosítjuk. A szerződéséhez tartozó egyedi számlaszámot megtalálja a WebBankár rendszerünkben, az éves számlakivonatokon, illetve a hitelszerződésében.
FONTOS! A felhalmozódott összeg részben vagy egészben történő rendezése nem jelenti egyben a moratóriumból való automatikus kilépést is. Továbbfizetési szándékát kérjük, jelezze felénk a moratóriumos tartozás soron kívüli rendezése esetén is.
-
Mi történik a kamat-, illetve megtakarítási bónuszommal, ha soron kívül rendezem a moratóriumos tartozásomat?
Amennyiben 2018. október 25. napját követően kötött kamat-, vagy megtakarítási bónuszra (továbbiakban együtt: bónusz) jogosult Lakásszámlájához kapcsolódóan vett igénybe azonnali áthidaló kölcsönt, vagy áthidaló kölcsönt:
- Abban az esetben, ha soron kívül akár részben, akár egészben rendezi a moratórium során felhalmozódott összeget, úgy az Üzletszabályzatban és az akciós feltételekben foglalt eredeti bónusz jóváírási feltételek figyelembevételével kerülhet jóváírásra a bónusz.
Így bár bónusz veszteség érheti, azonban
jelentősen csökkentheti a moratórium törlesztése okozta futamidő hosszabbodás mértékét, és a teljes visszafizetendő összeget is.
-
Mi történik az állami támogatással, ha soron kívül rendezem a moratóriumos tartozásomat?
A 2018. október 17. előtt kötött szerződések esetében a soron kívüli befizetéssel állami támogatás veszteség érheti, tekintettel arra, hogy az 1996. évi CXIII. törvény alapján korlátozva van az egy megtakarítási évben elhelyezett megtakarítások után jóváírható állami támogatás mértéke.
Amennyiben az adott megtakarítási évben a lakás-előtakarékossági szerződése már elérte a szerződésére igényelhető állami támogatás maximális összegét, abban az esetben az így teljesített megtakarításra már nem tudunk további állami támogatást igényelni. Amennyiben a teljes elmaradását rendezi, úgy az állami támogatás igénybevételének lehetőségével a megtakarítási idő sem hosszabbodik meg, ha egy részét rendezi, akkor pedig kizárólag arányosan hosszabbodik meg.
Ha szeretné az eredeti kiutalási időpontot tartani, úgy a kieső állami támogatást, valamint az elmaradt betéti kamatokat, és az elmaradt hitel kötelezettséget (kamatokat, díjakat) szintén meg kell fizetnie.
A soron kívüli rendezéssel ugyanakkor ebben az esetben is jelentősen csökkentheti a moratórium miatti futamidő hosszabbodást és a többlet fizetendő összeget, mivel a rövidebb futamidő egyben azt jelenti, hogy – teljes tartozás rendezése esetén – nem merül fel többlet kamat fizetési kötelezettség a moratóriumot követő időszakban.
FONTOS! A felhalmozódott összeg részben vagy egészben történő rendezése nem jelenti egyben a moratóriumból való automatikus kilépést is. Továbbfizetési szándékát kérjük, jelezze felénk a moratóriumos tartozás soron kívüli rendezése esetén is.
-
Milyen hatása van a fizetési moratórium igénybevételének a Lakáskölcsön szerződésemre? Miért hosszabbodik meg a Lakáskölcsön szerződésem több hónappal, mint a moratóriumban töltött időszak?
Ha Ön igénybe vette a moratóriumot, akkor a moratórium alatt felhalmozódott kötelezettségeket (kamat, tőke, egyéb díjak), a moratórium végét követően fogja törleszteni.
A moratórium alatt felhalmozódott kötelezettségeket havonta, részletekben fogja megfizetni, mivel a moratórium szabályai szerint nem növekedhet a törlesztőrészletének összege, legfeljebb annyi lehet, amennyit korábban, a moratóriumot megelőzően is fizetett.
Ennek biztosítása azzal jár, hogy a törlesztőrészlet összege ugyan változatlan marad, azonban az összetétele változik, mert a moratórium alatt felhalmozott kötelezettségeket is tartalmazni fogja, a hátralévő futamidőben, havonta, arányosan elosztva.
Így az eredeti szerződéshez képest havonta kevesebb tőketartozást fog törleszteni, mivel a moratóriumos kötelezettségét is meg kell fizetnie, ezért megnyúlik a futamidő, akár hosszabb idővel is, mint a moratóriumban töltött hónapok száma.
Felhívjuk a figyelmét, hogy azonnali áthidaló és áthidaló kölcsönnél eltér a moratórium alatt felhalmozódott kötelezettségek elszámolási rendje, amely a „Milyen hatása van a moratórium igénybevételének az Azonnali áthidaló, illetve Áthidaló kölcsönszerződésemre?” kérdésnél található!
-
Rákerülök a KHR negatív listájára, ha éltem a fizetési moratóriummal?
A Központi Hitelinformációs Rendszerben (továbbiakban KHR) Ön nem kerül negatív listára, ha élt a moratórium lehetőségével, és a fizetési moratórium ideje alatt nem érkezett be a havi fizetési kötelezettsége. Ezen időszak alatt történő nemfizetés esetén tehát nem kell aggódnia amiatt, hogy felkerül a rossz adósok nyilvántartásába, amely esetleg negatívan befolyásolná a későbbi hitelfelvételét. Úgy tekintjük, hogy a moratórium ideje alatt meg nem fizetett törlesztőrészleteit később, a moratórium lejártát követően meghatározott esedékességgel fizeti meg.
A negatív KHR listára azon adósok kerülhetnek, akik a minimálbért meghaladó és legalább 90 napja fennálló elmaradással rendelkeznek a központi hitelinformációs rendszerről szóló 2011. évi CXXII. törvény 11. § (1) bekezdése szerint.
Felhívjuk figyelmét, hogy ha Ön még a moratórium ideje előtt esett késedelembe, de a késedelmes napok száma még nem érte el a 90 napot, korábbi késedelmei nem évülnek el. Amennyiben a fizetési moratórium alatt nem teljesítette törlesztéseit, nem jelentettünk be új mulasztásra vonatkozó információt, továbbra is a 2020. március 18-án éjfélig fennálló késedelem összege és napszáma maradt érvényben a KHR-ben. Ezt azt jelenti, hogy az Ön lejárt és meg nem fizetett tartozása a moratórium lejártáig nem érte el a KHR-be kerülés feltételeit, mert a moratórium időtartama nem számított bele a 90 napos időtartamba. Amennyiben a lejárt tartozást időközben nem törlesztette, a fizetési moratórium lejártát követően a 2020. március 18-án nyilvántartott összegtől és napok számától folytatódik az elmaradás számítása.
A fizetési moratórium időszaka egy jogszabály által biztosított lehetőség, amelynek célja, hogy átmenetileg csökkentse a hiteltörlesztés terheit, így mérsékelje a koronavírus világjárvány okozta negatív hatásokat. A moratórium megszűnésével az általános szabályok lépnek ismét életbe, a moratórium előtti, késedelmes tartozásokat a fentiek szerint le kell jelentenünk a KHR-be, és így a rossz adós listára kerülés a későbbi hiteligénylés esetén a jövőben negatív hatást gyakorolhat.
Amennyiben Ön már 2020. március 18-át megelőzően is a minimálbért meghaladó és legalább 90 napja fennálló tartozással rendelkezett, a fizetési moratórium ideje alatt is felkerülhetett a KHR szerinti rossz adósok listájára. A felmondott vagy végrehajtás alatt álló szerződésekre nem vonatkozott a fizetési moratórium.
A Központi Hitelinformációs Rendszerről további információkat innen ér el:
Tájékoztató magánszemélyek részére a Központi Hitelinformációs Rendszerről
-
Ugyanannyi pénzt kell majd visszafizetnem mintha végig fizettem volna a havi törlesztőrészleteket?
Nem. A moratórium a törvény alapján fizetési halasztást jelent. A moratórium időszaka alatt a felvett hitel a szerződéses kondíciókkal kamatozik. A moratórium idejére eső kamatot nem tőkésítjük, viszont a teljes visszafizetendő összeget növelni fogja. A moratórium alatt így felhalmozódó kötelezettség a futamidő meghosszabbodásához vezet.
-
Változik a szerződés futamideje akkor, ha éltem a fizetési moratóriummal?
Amennyiben Ön élt a fizetési moratórium lehetőségével, az a törlesztési idő kitolódásával jár. (Ha a szerződése a veszélyhelyzet fennállása alatt lejárt volna, a szerződés a moratórium végéig meghosszabbodik.)
Ennek az az oka, hogy a szabályok szerint a moratórium alatt felhalmozódó kötelezettségek moratóriumot követő törlesztése miatt a moratórium lejáratát követően fizetendő törlesztőrészletek összege nem növekedhet, hanem a futamidő hosszabbodik meg – akár az igénybevett moratórium időtartamánál hosszabb időre.