Pénztárcabarát iskolakezdés

Pénzügyi tippek becsengetés előtt

Bár gondolataink most még a nyaralás körül forognak, érdemes minél hamarabb megterveznünk a tanévkezdéssel járó teendőket, a szeptemberi iskolakezdés ugyanis számos pénzügyi vonatkozással is bír. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány gyakorlati tippet

  • a szeptemberi iskolakezdésben érintett családoknak, illetve
  • azoknak, akik felsőfokú tanulmányaik megkezdésével első önálló pénzügyi döntéseiket is meghozzák.

Egyúttal felhívjuk a figyelmet a tanévkezdés kapcsán leselkedő online csalások veszélyeire is.

Nézze át a legfontosabb tudnivalókat egy pillantás alatt, és tesztelje rövid kvízünkkel, hogy mindenre gondolt-e az iskolakezdés kapcsán!

 

A további tartalmakért kattintson a képekre!

Infografika szülőknek – nagy méretben

Infografika hallgatóknak – nagy méretben

Kattintson a képre további tudnivalókért!

Pénzügyi tippek szülőknek

A tanévkezdés kiadásai jelentősen, iskolás gyermekenként akár 50-60 ezer forinttal is megterhelhetik a családi kasszát, így egy több gyermekes család esetén a tanévkezdés többletköltségei a százezres nagyságrendet is elérhetik. Ha előre kalkulálunk ezekkel a tételekkel, és betervezzük őket a családi költségvetésbe, akkor kisebb eséllyel jelentenek majd erőn felüli anyagi terhet.

 

Kattintson a képre további tudnivalókért!

Pénzügyi tippek hallgatóknak

Felsőoktatási intézmény hallgatójaként önállóbbá válsz – anyagilag is. Tanulmányaid során előfordulhat, hogy tandíjat, lakásbérleti díjat kell fizetned, utazási költségek is felmerülhetnek, és akkor az étkezésről, szórakozásról szót sem ejtettünk! Könnyen lehet, hogy az iskola mellett munkát is vállalsz, amivel önálló jövedelemre teszel szert. Fontos azonban, hogy időben megismerkedj a költségvetés-készítés rejtelmeivel, átlásd kiadásaid és bevételeid nagyságát és összetételét, mivel ez az alapja a pénzügyi egyensúlyodnak.

 

Kattintson a képre további tudnivalókért!

Fenntartható iskolakezdés

Az augusztus a szülők számára legtöbbször végeláthatatlan bevásárló- és feladatlistákat jelent. Mégis hogyan tehetjük könnyebbé ezt az időszakot? Léteznek megoldások, amelyekkel a családi költségvetést sem terheljük túl? A válasz: igen, sőt! Olyan döntéseket is hozhatunk, amelyek a pénztárcánk mellett a környezetnek is kedveznek – ráadásul nagyon egyszerűen!

 

Kattintson a képre további tudnivalókért!

Beiskolázási támogatás - önsegélyező pénztárral

Felsőoktatási intézmény hallgatójaként önállóbbá válsz – anyagilag is. Tanulmányaid során előfordulhat, hogy tandíjat, lakásbérleti díjat kell fizetned, utazási költségek is felmerülhetnek, és akkor az étkezésről, szórakozásról szót sem ejtettünk! Könnyen lehet, hogy az iskola mellett munkát is vállalsz, amivel önálló jövedelemre teszel szert. Fontos azonban, hogy időben megismerkedj a költségvetés-készítés rejtelmeivel, átlásd kiadásaid és bevételeid nagyságát és összetételét, mivel ez az alapja a pénzügyi egyensúlyodnak.

Óvatosan az online piactereken!

Az iskolakezdéshez szükséges eszközök – iskolatáskák, ruházat, de akár bútorok, elektronikai cikkek – beszerzésének költséghatékony módja, ha használtan vásároljuk meg őket. Ezt ma már könnyen megtehetjük a különböző közösségi felületeken és online piactereken, de legyünk elővigyázatosak: a csalók kihasználják az ilyen felületek által biztosított anonimitást, és különböző tisztességtelen módszerek, megtévesztés révén visszaélnek jóhiszeműségünkkel. Akár eladóként hirdetünk egy számunkra már szükségtelen, de más számára még vélhetően hasznos tárgyat, akár vásárolni szeretnénk, mindig legyünk körültekintőek!

Ha mi szeretnénk eladni valamit

Mindig legyen gyanús, ha

  • az érdeklődők gyors kapcsolatfelvételre törekednek;
  • kerülni próbálják a személyes találkozást, de felajánlják a csomagszállítással kapcsolatos ügyintézést, valamint futárszolgálatot hívnak, és ehhez
  • hivatkozást küldenek, ami adathalász oldalra visz, ahol személyes, valamint bankszámlaadataink megadására kérnek, vagy káros programot telepít eszközünkre, aminek köszönhetően hozzáférnek a készülékünkön tárolt információkhoz.

Ha mi vásárolnánk valamit

Mindig legyünk elővigyázatosak, ha

  • egy terméket irreálisan olcsón hirdetnek;
  • az eladó sürgető hangvétellel minél hamarabb meg akarja kötni az üzletet;
  • az eladó kerüli a személyes találkozást, nem teszi lehetővé az eladni kívánt tárgy személyes megtekintését
  • ragaszkodik az előre fizetéshez.

Tegye próbára tudását!

Vissza a cikkekhez