A napelem szíve – Hogyan válasszunk invertert?

A napelemes rendszerek egyik legfontosabb része, szíve és agya egyszerre az inverter. Alapvetően az a feladata, hogy a napelemek által előállított egyenáramot a háztartási berendezések által felhasználható, vagy épp a hálózatra visszatölthető váltóárammá alakítsa. A technológia előrehaladtával azonban a mai inverterek ennél sokkal, de sokkal többre képesek.Ennek megfelelően egyre nehezebb a közülük való választás. Túlzás nélkül állítható, hogy legalább olyan nehéz, mint autót vásárolni, hiszen ez utóbbinál is igaz, hogy mindegyik gurul, mégis van különbség márkák, és típusok között.

Szerencsére a napelemes szakemberek tudnak segíteni a rendszerhez megfelelő inverter kiválasztásában, bátran támaszkodhatunk rájuk. De akit egy kicsit jobban érdekelnek a részletek, annak most adunk néhány támpontot.

 

 

Az inverterek típusai

 

  • Jelenleg a legelterjedtebbek a „hagyományos”, hálózatüzemű inverterek, melyek a napelemeken előálló egyenáramot egybegyűjtik és alakítják át váltóárammá. A fel nem használt áramot visszatáplálják az “utcai” hálózatra. Vannak egy és több munkapontos inverterek. Utóbbiak bonyolultabb tetőformák esetén nagyobb hatásfokot produkálnak.
  •  

  • smart inverterek akár panelenként tudják optimalizálni a teljesítményt.
  •  

  • hibrid inverterek viszonylag új technológiának számítanak. Ezek akkumulátort is tartalmaznak, így egyrészt az el nem használt áramot nem kell visszatáplálni a hálózatra, majd áramigény esetén újra vételezni, másrészt ezek az inverterek szünetmentes áramforrásként is szolgálnak.
  •  

  • szigetüzemű inverterek a különálló rendszerekhez vagy erőművekhez alkalmas nagy kapacitású szerkezetek.
  •  

  • mikro inverterek akár egy-egy napelemhez is kapcsolhatók, így komplex tetőformák vagy sok olyan tereptárgy esetén, mely árnyékot vet, gyakorlatilag panelenként tudják biztosítani a maximális teljesítményt.

Az inverterek jellemzői

 

Lakossági felhasználásra legelterjedtebbek az egyfázisú inverterek, nagyobb – 5-6 kW feletti – rendszerméret esetén azonban már három fázisú inverterre van szükség. Amennyiben a telepítés helyén a villamos hálózatban csak egy fázis található, akkor csak egyfázisú invertert lehet telepíteni.

teljesítmény egyik legfontosabb mérőszáma a hatásfok, ami azt mutatja meg, hogy mekkora veszteség mellett alakítja át az energiát az egység. Az ismertebb eszközök körében a hatásfok 93%-98% közötti, az egyes készülékek közötti eltérések nüansznyiak.

Az egyik legfontosabb szempont – és ebben van érdemi eltérés az egyes gyártók között – a garancia. Mivel az inverter teszi ki a teljes rendszer költségének mintegy egy harmadát, érdemes erre figyelni. Az inverterek élettartamát 10-15 évre teszik (az újabb készülékeknél még nem telt el annyi idő, hogy bekövetkezzen a meghibásodás), ami azt jelenti, hogy a teljes napelemes rendszer élettartama alatt egyszer cserélni kell a készüléket vagy annak egy központi modulját. Ehhez képest a gyártói garanciák az általánosan jellemzően 5 év mellett 2-10 év között szóródnak, mely egyes gyártók, illetve készülékek esetén akár 20 évre is meghosszabbítható. Fontos továbbá a hazai terméktámogatás és ügyfélszolgálat, hogy gond esetén legyen kihez fordulni. A nagyobb márkák mind rendelkeznek hazai márkaképviselettel, de vásárlás előtt érdemes ezt ellenőrizni.

További szempont a monitoring felület. A  legtöbb készülék rendelkezik Wifi-s kapcsolódási lehetőséggel, melyen keresztül a gyártó által kínált weboldalon, illetve telefonos applikáción bármikor, bárhonnan nyomon követhetjük a rendszerünk termelését.

Csak olyan invertert szabad a hálózatra csatlakoztatni, mely rendelkezik a megfelelő TÜV-MEEI által igazolt biztonsági és érintésvédelmi minősítéssel, és amely típust a villamoshálózat szolgáltatója engedélyezte. Az engedélyezett típusok listája elérhető a szolgáltatók honlapján.

A fenti tényezők bizony hatással vannak a készülékek árára is. De ne feledjük, mivel érzékeny és fontos eszközről van szó, nem biztos, hogy hosszú távon is az lesz az olcsó, ami rövid távon olcsó.

Magyarországon a legnépszerűbb invertermárkák a Fronius, a Growatt, a Solaredge, az ABB, és a Solax.

 

Szeretne Ön is saját napelemes rendszert? Személyi Bankárunk segít kiválasztani partnereink ajánlatai közül a leginkább megfelelőt! Nem tudja még, hogy miből fogja finanszírozni? Személyi Bankár kollégánk a pénzügyi megoldásokban is segít!